Summa Istanbul

Tarihçemiz

Summa Inc. 2000 yılı Ocak ayında AirMark Inc., WestComp Inc. ve CalComp Display Products Inc. firmalarının birleşmesi ile kuruldu. Summa'nın zengin tarihi, 1973'te Belçika Gissel'de bir fabrikada başlamıştır. Fabrika, optik lenslerin imalatı ve diğer birçok yüksek teknoloji kayıt araçlarını birleştirmek amacı ile kurulmuştur. Summa'nın evrimi, 1987 yılında folyo kesim uygulamalarında kullanmak üzere modifiye edilen kalem plotter'lar ile başlamış, bu değişimler, Summa'yı bugün reklam, açıkhava ve havacılık pazarları için folyo kesimi ve makine üretiminde tanınmış global lider konumuna getirmiştir.


1973Summa'nın Belçika Gissel fabrikası, avrupa pazarına analog kayıt cihazlarının kurulumu ve dağıtımı amacı ile açıldı.
1984Summa DMP40V model kalem uçlu plotter'ları piyasaya tanıttı.
1985Houston Instrument, Inc. ile birleşmesi Summa'yı, kayıt cihazları, kalem uçlu plotter'lar ve dijital ürünler pazarında önemli bir konuma getirdi.
1987Summa, reklam piyasasının ilk jenerasyon DMP40V ve DMP-65C model folyo kesicilerini piyasaya sundu.
1988Summa, reklam endüstrisini peşinde sürükleyen yeni jenerasyon profesyonel büyük format kalem uçlu plotter'ları olan DMP-60 modellerini piyasaya sundu.
1989Summa, geniş ebat folyo kesicileri olan DMP-67C ve DMP-68C modellerini üretmesi ile reklam piyasasında büyük ses getirdi.
1990Summa, DMP100V model kalem uçlu plotter'ını piyasaya sundu. Summagraphics Corp. firması ile birleşmesi, Summa'yı reklam piyasasının gereksinimi olan folyo makinaları imalatı ve tasarımında lider firma konumuna getirdi.
1991Summa, piyasadaki firmaların talepleri doğrultusunda daha geniş ebat kesim özelliğine ve daha fazla üretim özelliğine sahip DMP-100Cmodelini piyasaya sundu.
1992Boeing, havacılık markalama endüstrisinde lider olan Summa ile işbirliği yaparak, ticari uçakların boyanması ve bakım işlerinde DMP-65C model kesicileri kendi bünyesine kattı. Summa, dünyanın ilk sprocket ve fiction kombinasyonlu T1000 modeli folyo kesicisini piyasaya sundu, tanjant hareketli kesici kafa ve 100cm ebadında geniş kesim özelliği ile T1000 modeli, daha önce 38cm genişlikteki sprocket beslemeli kumlama malzemesi ile sınırlı çalışılan heykelcilik pazarında çabucak popüler hale geldi.
1993Summa, reklam piyasasına dünyanın ilk termal baskı yazıcısı olan SummaChrome modelini sundu.
1994Summa, dünyanın ilk yüksek hızda çalışan tanjant ve sabit bıçak özelliğine sahip folyo kesicilerini SummaSign modeli ile piyasaya sundu. SummSign'da kullanılan tescilli malzeme takip teknolojisi, reklam sektöründe hassas kesim gerçekleştiren kesiciler ile Summa'ya en yüksek katkıyı sağlamıştır.
1995Summa, SummaSign Pro kesicileri için OPOS olarak bilinen optik pozisyonlama sistemini piyasaya sundu. OPOS, dijital baskı piyasasına Summa'yı, baskılı ürünlerin otomasyonlu kontör kesim işlerinde lider konuma getirdi. OPOS, bugün kendi alanında baskın konumunu sürdürmektedir.
1996Summa, ikinci jenerasyon SummaSign serilerini piyasaya sundu. SummaSign Pro, kalın malzeme kesimi, malzeme takibinde hassas çalışması ve yüksek hızı sayesinde piyasada ön plana çıkmıştır. SummaSign Pro, performans odaklı Avrupa piyasasında en iyi satan folyo kesici konumuna çok çabuk ulaşmıştır.Summa, uygun fiyatı ve yüksek performansı ile ileri düzey kesiciler ile rekabet edecek olan SummaCut serilerinin ilk jenerasyonunu piyasaya sundu.Summa, SummaSign Pro bandındaki folyo kesicileri için Utah Salt Lake şehrindeki WestComp, Inc. firması ile büyük bir dağıtım anlaşması yaptı.Summa, WestComp, Inc. firmasına SummaChrome yazıcı tekniğini sattı.
1997Summa, ilk jenerasyon dijital, mürekkepli kesici SummaPaint PC 1500 modelini piyasaya sundu. Summa, DuraCut markası şartları altında SummaSign Pro kesicilerinin dağıtımı için WestComp, Inc. firması ile oem anlaşması yaptı.
1998WestComp, Inc.firması, dış mekana dayanıklı reklam ürünlerinde, teknolojisinde lider konumda olan dünyanın en büyük termal baskı yazıcısı olan DuraChrome'u piyasaya sundu.
1999Summa ve WestComp, Inc. şirketleri, entegre baskı ve kesim teknolojilerinde ilk olmanın avantajı ile hakim konumda bulunan Gerber Scientific, Inc. şirketinin baskınlığı ile mücadele edebilmek için birleştiler. Summa, SummaCut serilerinin ikinci jenerasyonunu piyasaya sundu. 60cm'lik SummaCut D60 modeli, düşük fiyatı ve yüksek teknolojisi ile Summa tarihinde en çok satan kesici özelliğini elde etmiştir.Summa, folyo baskı ve kesim özelliklerini piyasadaki firmalara sunan DuraChrome modelleri için yüksek hızda çalışan RIP ve ColorControl yazılımlarını piyasaya sundu.Summa, folyo kesici makinelerinin internet üzerinden dağıtımını yapmak ve SummaDirect'i oluşturmak amacı ile piyasanın ilk doğrudan satış ve öncü kanalı olan, Seattle Washington'da bulunan AirMark Inc.'i bünyesine kattı.Summa'nın dünya çapındaki ana merkezi AirMark şirketinin Seattle'daki arazisi üzerine taşındı.
2000Summa, amerikada 4000.$'ın altında fiyatı ile 120cm ebadındaki SummaCut D120 serisini üretim bandına ekledi. Ayrıca SummaCut D120 serisi, piyasanın ilk usb girişli bilgisayar bağlantı özelliğine sahip modelidir.Yeni nesil SummaCut D60U modeli macintosh piyasasında boy gösteren ve popülaritesi daha da artan usb girişli bilgisayar bağlantı özelliği ile piyasaya sunuldu.Summa, kuzey ve latin amerika pazarlarına daha etkin hizmet için Boston'da şube açtı.
2001SummaDirect İngiltere uygulaması başladı. Amerikadaki SummaDirect mail order, katalog ve internet satış kanalının başarısı model alınarak kurulan SummaDirect İngiltere, Summa'nın Avrupada en hızlı büyüyen pazarı oldu.Summa, her rengi optimal olarak yazıcıya aktaran ve şerit rengini otomatik olarak algılayan endüstrinin ilk akıllı şerit teknolojisine sahip yeni nesil DuraChrome modelinin 2. jenerasyonu olan Summa DC2'yi piyasaya sundu.Summa'nın Boston dışında bina ve arazileri mevcuttur. Summa, gelişen doğu ve güney amerika ticaret hacmine pararlel olarak, daha iyi hizmet verebilmek için şirket odaklı olarak doğu tarafına doğru hareket etmektedir.
2002Summa, genişleyen pazarlara daha iyi hizmet götürebilmek için Seattle Washington'daki ana merkezinin büyüklüğünü hemen hemen 2 katına çıkardı.Summa, genişleyen ürünler doğrultusunda Gistel Belçika'daki ana merkezinin büyüklüğünü hemen hemen 2 katına çıkardı.Summa, baskı ve kesim işlemini en az maliyetle gerçekleştiren dün yanın ilk geniş ebatlı termal baskı yazıcısını baştan sona geliştirerek Summa DC3 modelini piyasaya sundu.
2003Boeing, uçak üzeri boyamaları ve marka ve işaretlerin bakımında kullanmak üzere Summa'nın SummaSign Pro T1400A modelini bünyesine kattı. 135cm ebadındaki mükemmel folyo kesici T1400A'nın çift kesim kafa özelliği, tanjant kesim ve kalem uçlu plotter kesimini birarada sunmaktadır. Böylelikle Boeing teknisyenlerinin tek tek numaralandırılmış parçaları binlerce boyalı parçalara ayırmaları kolaylaşmıştır.Summa, doğu ve latin amerika'daki müşterilerinin artan ihtiyaçlarına daha iyi hizmet etmek ve daha çok büyüyebilmek için Massachusett Peabody'deki Centennial Park ticari kompleksinde 2.8 hektar arazi aldı. 2006 yılının ortalarına kadar, 3200 metrekarelik deposunun ve ofislerinin tamamlanması planlanmaktadır.
2004Summa, SummaSign Pro kesicilerinin Sl sürümünü piyasaya sundu. SummaSign Pro SL D ve T serisi kesicileri, cihaz programlama, daha geniş hafıza, usb bilgisayar bağlantısı ve standart olarak gelen güncellenmiş OPOS optik pozisyonlama sistemi eklenerek geliştirilmiştir.Summa, SummaCut serilerinin yeni serisi SE sürümünü piyasaya sundu. SummaCut SE kesicileri, katlanabilir ön ve arka malzeme toplama haznesi, yeni ve lüks standları ve OPOS optik pozisyonlama sistemini standart olarak sunuyordu. Summa, hem yaprak hemde rulo yüklemeli malzemelerden yüzeysel kesim yaparak tekrar tekrar çoklu kopyalama imkanı sunan OPOS 2.0 serisini piyasaya sundu. OPOS 2.0 sistemi, tüm SummaSign Pro SummaCut SE kesicileri ile birlikte standart olarak gelmekte ve orjinal OPOS sistemi kullanıcıları, OPOS 2.0'ı ücretsiz olarak güncelleyebilmektedir.
2005Summa, yeni yüksek seri S sınıfı folyo kesicilerinin tümünü piyasaya sundu. Summa S sınıfı kesiciler, folyo kesim endüstrisinin mucidi ve teknoloji lideri olan Summa'nın kariyerini artıran yeni özelliklere sahiptir. Summa, endüstrinin lider optik pozisyonlama sistemi olarak bilinen OPOS X sistemini piyasaya sundu. Diğer özelliklerinin yanında kalın laminasyonlu malzemeler üzerinde, geniş ebatlı baskılı çalışmaları doğruca işaretleyebilmeyi sağlayan yeni X sensörü özelliğinide içermektedir.OPOS X sistemi, özellikle Summa S sınıfı kesicilerde bulunmaktadır.
2006Summa, DuraChrome 4. jenerasyon ürünü DC4'ü piyasaya sundu. Daha geniş ebadı ve önceki DC yazıcılarının çalıştığı ebattaki malzemelerle uyumludur ve DC3 yazıcılarının kontör kesim özelliği eklenmiştir. Summa DC4 modeli, termal baskı teknolojisinde Summa'nın baskınlığını hissettirmektedir.Kuzey Amerika'nın lider reklam şirketi FastSigns, dünya çapında kendi bayileri arasında, kesici olarak Summa S sınıfı folyo ve kontür kesicilerini seçmiştir. 2006 yılının ilk ayları itibarı ile yaklaşık 500 mağazası ile FastSign şirketi, dünyanın en büyük ve hızlı gelişen reklam şirketi ünvanını kazandı.